תחרות הדייג ספורטיבי של קרפיון "סתיו 2005"

 

מבוא

כאשר אני היום מנסה להסתכל אחור ולהבין למה בכלל הגענו למחשבה לארגן תחרות כזו אני חושב שסיבה הייתה בהשתתפות בתחרות בין-לאומית בצ'כיה וכייף שהרגשתי במשך כל השלושה ימים של תחרות. אי-אפשר להשבות הרגשה מדייג רגיל ודייג שמתמשך 72-100 שאות!

וכשדימה התחיל מרחוק דיבורים, כאילו הגיע זמן לחשוב על החורף ועל תחרויות שאנו חייבים לארגן לפי תקנון המועדון, ואולי כידי לחשוב על משהוא יותר רציני ממה שעשינו – לא התנגדתי כמעת...

תהליך של הכנה התחיל הרבה לפני התחרות – באוגוסט. התחלנו לבדוק חופים, לדבר אם בעליהם, למדוד עומקים. חיפשנו מודל אופטימאלי ביותר של תשלום דמי הרשמה – שיספיק להוצאות והם לפרסים. לא בנינו על חסות – ועשינו מכון – אין כרגע בארץ חברות שמוכנות להוציא מכיס כמה אשרות אלפים שקלים על ארגון של תחרות דייג.

הזמנו קבוצות מחו"ל אבל בגלל סיבות שונות (בעיקר אם וויזה לישראל) הם לא באו.

אני התחלתי בעבודות ביורוקרטיה – הדפסת כרטיסי משתתף, פרוטוקולים, רשימות של ציוד וכו'. אלכס (קיישה) הכין ציוד לשופטים – חצובות, שלטים אם מספרים לסקטורים. אנדרי כץ וולדי עשו עבודה טלפונית -  חסות ואמצעי תקשורת.

פתחנו הרשמה של משתתפים ושופטים. בהדרגה התחילו להופיע בקשות ראשונות.

התחלנו לקבל כל-מיני אישורים – מרשות הנמלים טבריה, משתרת ימית, רשות הדייג.

כמות הניירת גודלת כמו כדור-שלג. לכל קבוצת משתתפים – תיק משלה.

והנה – לתחרות נשארו יומיים – מתחילים לארוז ציוד.

 

יום לפני התחרות

 

שלטים? מוכנים וארוזים. חצובות? מוכנות וארוזות. שקי שקילה?... וכו וכו, לפי הרשימה.

ערמה של ארגזים, שקיות, וחבילות גודלת באמצה סלון. חתולה לא נכנסת לחדר יותר אחרי שנפל אלה כמה ארגזים. כשהסתכלנו על הערמה הזו – הבנו – זה לא יכנס לאוטו! אנחנו בפאניקה! אבל (כמו בסרטים) הגיע מלח מהשמיים, שהיה דומה מאוד לפיטר, אם אוטו גדול – והבעיה נפתרה.

בערב לפני היציע עושים קניות אחרונות – אוכל, סוללות וכו.

ביום שלישי, 8 בנובמבר, ב 10 בבוקר יוצאים לכיוון החוף. מקבלים מפוסי (בעל החניון גופרה) גישה לחשמל. לאוניד (השופט הראשי) מארגן מאריך – ויש לנו נקודות לחיבור קומקומים ומתענים לטלפונים.

הולכים לסמן סקטורים.  לגבי סקטור #1 יש ספק – הוא יותר מידי אבני. החלטנו להשיר אותו כרזרבי – למקרה שיבוא מישהו שלא נרשם. אותו דבר אם סקטור #4. עושים אוד שלוש סקטורים, אחר-כך אוד שלוש. השמש שוקעת, לאוניד חייב לזוז. מתחילים להקים מחנות שופטים. חוץ מראשי (שלנו) – אחת באזור סקטורים 9-10 ואוד אחת באזור 13-14. מרקיבים אוהלים, מסמנים מחנה בפס-סימון, תולעים דגלים ושלטים "מחנה שופטים".

חוזרים למחנה הראשי ומסדרים ציוד באוהל תכני.

כל המפרץ גופרה מלה בסירות דייג. יש הרגשה שהם רוצים להוציא כל הדגים שלא ישר כלום לתחרות.

אלכס מנשה לדוג אבל נרדם ליד החכות.

 

יום ראשון של תחרות, 09-11-2005.

 

מנשה להירדם באוהל, אבל בערבה לפנות בוקר מגיעים משתתפים ראשונים, אלכס וולד. אני הולך לפתוח שאר ומבין שאין תאם לחזור לשון.

השמיים מתבהרים ואני מתחיל להכין מקום לטכס הפתיחה.

מתחילים להגיע שער המשתתפים ושופטים, מתחיל להיות חגיגי.

מתחילים רישום – ממלאים כרטיס משתתף.

מתחילים טכס – אני אומר כמה מילים חמות ומאחל לכולנו הצלחה.

השופט הראשי מתחיל הגרלה – מוציא משק שקילה קופסה אם מספר הקבוצה, ואני קורא לקבוצה לפי מספרה ברשימה. ראש קבוצה מוציא משק אחר קופסה אם מספר הסקטור. קבוצה מקבלת מפה של חוף איפה מסומנים סקטורים ומחנות שופטים, רשימת שופטים אם טלפונים, ושקית אם קובעים מ"פרו-טראק", חולצות מ"שאקל" ושתי פחיות בירה מאתנו.

הינה הטבלא של סקטורים:

סקטור

קבוצה

תמונה

2

Gutarz Vladimir + Tarnavsky Nahum

3

Kvitko Aharon + Shlamaev Benny

5

Reznikov Alex + Bounkin Igor

6

Roden Philip + Shraiber Yani

7

Nikiforov Igor + Shliakhov Eduard

8

Allan Blecher  + Steven Cohen

9

Tantsoura Piter + Price Alexander

10

Mindin Slava + Novikov Yury

11

Bereza Vladislav + Gorbanos Alexandr

12

Finarskiy Michael + Erlich Oleg

13

Dmitry Lutsevich + Duhovniy Alexs

14

Kantor Alex + Gurskiy Maxim

15

Kolokoltsev Dmitry + Pompy

16

Makarov Oleg + Mishenin Slava

השופטים :

סקטור 2-8 – אני ואלכס

סקטור 9-11 – אולג וזוהר

סקטור 12-16 – אלכס ואדיק.

 

 

קבוצות נוסעות לסקטורים, שופטים ,אחרי הדרכה, גם. שופטים מקבלים אפוד מחזיר אור אם "שופט" בשלוש ספות על הגב,מכשירי קשר, תיקיות אם פרוטוקולים לכול קבוצה מסודרות לפי ימים של תחרות, חצובות, מאזניים, שקי שקילה. כל מחנה של שופטים מצויד ב: גזיות, בלוני גז, נייר טואלט, תה, קפה. סוקר, ומים. משצריך מקבל שק-שינה.

הספורטאים מתחילים להרקיב ציוד דייג, מנפחים סירות ויוצאים לפזר אוחל ולסמן מקומות מעניינים. מתחיל ויכוח בין שתי קבוצות בקשר לקו מפריד בין סקטורים. הצטרכתי להתערב ולהזיז פס לחצי מטר הצידה. הרוחות נרגעו.

12:57, 12:58, 12:59... התחלה!!!! סע חביבי! נותן אות בקשר. הספורטאים מתחילים לזרוק פיתיונות.

 

כמו שחשבתי – לא היו הרבה אכילות ב-12 שאות ראשונות. אפשר לציין רק סקטורים 2, 10 ו-12, שתפסו דג אחד. הדג הראשון (3340 גרם) נרשם לתובת הסקטור 2 (ולדי ונחום).

אד החצות היה רגוע.

 

יום שני של תחרות, 10.11.2005.

 

הלילה ירד והתחילו בעיות ראשונות. קרוב לסקטורים 14-16 עומדת סירה אם עבריינים – דייגי בצלילה אם רובים. לפי החוק הדייג דייג בצלילה בכינרת אסורה בהחלט, אפילו בלי בלונים. התקשרתי למשטרת ימית. סירה שלהם הגיע באוד 20 דקות ובגלל שרואים אותה מרחוק – העבריינים הספיקו לברוח. יצרתי קשר אם שוטר בסירה והוא הסביר לי את המצב האידיוטי של חוקים בכינרת. מתברר שלמשטרה כמעת ואין שום אפשרות לתפל בעבירות, כי לפי החוק הם יכולים רק לקחת פרטים של עבריינים (או לרשום מספר סירה) ולהעביר אותם לרשות הדייג לטיפול עתידי.  לגבי דייגים אם רישיון – בכלל בעיה – יש להם זכות לדוג בכול מקום. ואם אנחנו באמת רוצים לסגור את החוף מכנרת – זה אפשר לעשות בתשלום – לשכור סירה אם שוטרים ל-24 שאות. מצד אחר האישור שקיבלנו מרשות הנמלים כנראה עשה את שלו – כמאת כל הספינות שעברו ליד חוף גופרה שטו במרחק 300 מטר ויותר.

ביום השני של תחרות הלך טוב לקמה קבוצות – סקטור 5 תפס 7 קרפיונים,  סקטור 12 – 8, 14 ו 16 – 4 כול אחד.

אנו כמארגנים שמנו לב, שספורטאים יוציאם מהסקטורים כדי לקנות סיגריות ואוחל במכולת. החלטנו להקל את החיים שלהם ומרגע הזה שופטים התחילו לאסוף הזמנות (כולל לארוחות בוקר וצהריים אצל פוסי) מהמשתתפים, אני או אלכס הינו קונים משצריך ואז אלכס היה מביא כל משהוזמן למחנות של שופטים. והם כבר היו מחלקים אותם.

ערב עבר בשקט,  לא שמתי לב שקבר חושך. ככה נגמר אוד יום של תחרות.

 

יום שלישי של תחרות, 11.11.2005

 

אחרי חצות האכילות התחזקו. היית הרגשה, שפיתיון מפוזר במים במשך יומיים התחיל לעבוד. ראיתי דלים, כערות ואמבטיות של פיתיון מכל הסוגים, צבעים וריחות. היה הרבה בתיון של TRABUCCO שמחשב טוב מאוד אצל דייגים שלנו. חלק מהספורטאים הוסיף בוילים של RICHWORTH (אני לא רוצה להגיד כמה זה עלה).

רבים תפסו דגים בין 00:00 ו-06:00 (לפחות 1-4 קרפיונים) אבל אם זרחה זה רק התגבר! סקטור 2 ביום הזה לקח 12 קרפיונים (מ-1600 גרם ועד 11.800 גרם), סקטור 5 – 10 קרפיונים (מ-1820 גרם ועד 4 קילו).

אבל רק לקבוצה אחת היום הזה הפך ליום של סי – קבוצה מסקטור 9 (פיטר ואלכס) תפסו קרפיון שמשקלו היה 15.250 גרם!!! אם תפיסה הזו אלכס שבר את הסי הקודם שלו – 9 קילו. כמובן שדג הזה הביא להם פרס של "דג הכי גדול" (ראה תמונה).

 

 

יום היה חם. שופטים לא ידעו מנוחה. מדי פעם אני שמעתי בקשר "סקטור 16, ערבה – שתיים – שתיים - אפס" (שאומר –  סקטור 16 תפס קרפיון 4220 גרם). היית מיד רושם את זה לטבלא בעונה "סקטור 16, ערבה - שתיים - שתיים - אפס. קיבלתי. תודה לשופטים". לפעמים שמעתי "אפה שופט משטח 3? נא לגשת לסקטור 12, הקרפיון מחכה לחם". הלב שלי שמח לשמוע שיחות האלה, שהצביעו בעבודה מצוינת של שופטים. לעיתים רחוקות דג היה צריך לחכות יותר מרבע שאה בסל רחב במים כדי שישקלו וישחררו אותו.

המדע על תוצאות התחדשה ללא הפסקות והעברה בקשר לכל השופטים.

במקביל לאוניד עדכן מידה באתר שלמו כך שכול האוהדים יכלו לדעת מה קורא כרגע בתחרות.

כך הגענו ללילה של יום אחרון.

 

יום רבעי, 12.11.2005

 

לילה של יום הזה לא היה שונה מאחרים. שוב הגיעו עבריינים אם רובים וסירה אם רשת. אבל כנרה הסיר של משטרה שהם ראו לפני עזר לנו – אלכס היה יוצא לחוף אם רמקול ומודיע שמשטרה בדרך אלינו. וסירת ברחו.

היו המון תפיסות של שפמנונים. הם לא נתנו לשון למתחרים. רק ספורטאי היה עוצם עיניים – וזמזם כבר מצפצף. וכמה שהיה מתסכל לראות במקום קרפיון הרצוי, שיכול להיות היה נותן לקבוצה צ'אנס להגיע למקום יותר גבוה, גוף שחור אם שפם...

הקרב הכי רציני התרחש בין סקטורים 2 ו 5. אם תסכלו על תוצאות – הבדל בסוף היה קצת פחות מ-2 קילו.

 

12:57, 12:58, 12:59... עצור!!! אני נותן פקודה בקשר לשופטים – לעצור דייג.

 

אנו מקבלים פרוטוקולים משופטים ומתחילים להשבות אותם אם רשומות קודמות. אחרי זה מכינים בימה, מוציאם גבעים, חותמים על התעודות.

שאה 15:00. כל הקבוצות ואורכים עומדים סביב הבימה. אני נותן נאום ומודה לכל הספורטאים על האומץ ונוקשות, שופטים על תיפקד יוצא מין הכלל, חנויות על חסות ועזרה:

בעלי חניון "גופרה" – בני ופוסי – אנשים אם לב זהב

חברה לתיירות "טראולוקס" על השובר ל-4 טיולים בכל חלקי הארץ.

חנות "פרו-טרק" (בני) – על הפרסים וקובעים

חנות "אוקאנוס" (אבי) – על בלוני גז לגזיות

חנות "שאקל" (אלי) -  על החולצות ושובר לשני חרמוניות

חנות "נתף-פש" – על השובר לשני שולחני בוילים

חנות "ספורט מאיכלין אשדוד" – על השובר בס"ח 200 ₪ לקניה בחנות.

חנות "ספורט המעין" -  על השובר לשני  spod-rocketשל “Fox” .

היבואן של חברה Trabucco 

אחר כך השופט הראשי העניק תעודות לשופטים: אולג, זוהר, אלכס (2), אלכסי, סטס, אנדריי, גנדי (2), רוסלן . ופרס מיוחד לעוזר שלי – אלכס ז'רניאקוב.

אחרי זה מגיע תורי. אני מתחיל להעניק תעודות, גבעים ומדליות:

דג הכי גדול – אלכס פרייס ופיטר טנצורה

המשתתף הכי צעיר – דז'וני בלכר

על נוקשות ורצון לנצח – ניקיפורוב איגור ושליאחוב אדיק

מקום רבעי – אולג מקרוב וסלבה מישנין

מקום שלישי – פינרסקי מיכאל וארליך אולג

מקום שני – גוטרץ ולדימיר וטרנבסקיי נהום

מקום ראשון – רזניקוב אלכס ובונקין איגור

 

מקום

סקטור

קבוצה

משקל כולל

מספר דגים

1

5

Reznikov + Bounkin

62.860

22

2

2

Gutarts + Tarnavskiy

61.820

20

3

12

Finarsky + Erlich

45.460

15

4

16

Makarov + Mishenin

35.660

10

5

9

Tantsura + Price

32.820

8

6

10

Mindin + Nemkov

28.640

10

7

13

Lutsevich + Duhovny

20.460

9

8

14

Kantor + Gursky

16.520

6

9

6

Roden + Shnaider

15.280

7

10

15

Kolokoltsev + Pompy

15.260

3

11

3

Kvitko + Slamaev

8.040

4

12

8

Blecher Allan + Johny

3.640

1

13

11

Bereza + Gorbonos

2.120

1

14

7

Nikiforov + Shlyahov

1.920

1

 

 

 תעודת הוקרה הוענקה לבחור שלא השתתף בתחרות אבל הביע קרפיון ב-10 קילו שהוא תפס לשקול ומיד אחרי שקילה שיחרר אותו! זה היה ממש סוף יפה של תחרות הדייג הספורטיבי של קרפיון !

קוצה להודות לאנשים שעזרו בארגון של תחרות, בלי עזרתם לא יכולתי לעשות דבר כי "איש אחד בשדה קרב – הוא לא לוחם" (ביטוי רוסי):

אלכס ז'רניאקוב (ידוע גם כ –  Cesha או Sasha) – היד הימיני שלי וגלגלים בכול זמן של ארגון והכנה של תחרות, וגם ידיים מזהב.

אנדריי כץ – תעודות, מדבקות, קשרים אם אמצי תקשורת, אם חברת TravelLux.

ולדימיר גוטרץ - קשרים אם אמצי תקשורת, משטרה וכו'

דמיטריי לוצביץ' – על הראיון של תחרות עצמו, משה ומתן אם פוסי ועזרה עקיפה ביבוא לישראל מוצרי של Fox, Korda, Richworth.

חיים מרשות הנמלים – על עזרה במניית כניסה של סירות לאזור התחרות

משטרת טבריה – על התגובה מהירה

רשות הדייג ומר. סנובסקי על אישור היתר הדייג.

 

נתראה בתחרות הבאה!